Ένα έθιμο με βαθιές ρίζες και μακρά παράδοση. Το στόλισμα του καραβιού συμβόλιζε το καλωσόρισμα στους ναυτικούς που επέστρεφαν στο σπίτι τους τις Άγιες ημέρες των Χριστουγέννων.
Ο Δήμος Πειραιά επαναφέρει το έθιμο του στολισμένου καραβιού, στολίζει και φωταγωγεί δύο πανέμορφα σκαριά, το καθένα με ξεχωριστή ιστορία στο Πασαλιμάνι και στην Πειραϊκή.
Η φωταγώγηση έγινε στις 6 Δεκεμβρίου, στην γιορτή του Αγίου Νικολάου, προστάτη Αγίου των ναυτικών μας, στα εξής σημεία:
- Πασαλιμάνι – Ιστιοπλοϊκό Παραδοσιακό Σκάφος «Αφροδίτη»
- Όρμος Αφροδίτης, Πειραϊκή
Πασαλιμάνι / Πειραϊκή
Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2020
![](https://christmasinpiraeus.com/wp-content/uploads/2020/11/2-768x1024.jpg)
![](https://christmasinpiraeus.com/wp-content/uploads/2020/12/5200488-1024x683.jpg)
![](https://christmasinpiraeus.com/wp-content/uploads/2020/12/5200172-1024x683.jpg)